İletişim: 0(232) 853 22 81  |  info@korkmazmekatronik.com.tr

BASINDA BİZ: Gastronomi Fuarı’na İlgi
24 Mart 2017
BASINDA BİZ: Gastronomi Fuarı’na İlgi

POST GAZETESİ

HAMBURG – Hamburg’da 1921’den beri her yıl yapılan İnternorga Uluslarası Gastronomi Fuarı 17-21 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Sektörde çalışan 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiği fuara, Almanya ve yuırtdışından bin 300 firma katıldı. 5 gün süren fuara Türkiye ve Almanya başta olmak üzere başka ülkelerden de Türk firmaları ve işverenler katıldı.

Potis & Korkmaz tüm dünyaya ürün satıyor
Döner ocakları ve ekipmanı üretim ve satışını yapan Göttingen merkezli Potis firması da fuarda, partneri olan Korkmaz Mekatronik firmasıyla birlikte yer aldı. 1983’den beri başta Almanya olmak üzere dünyanın her yerine döner ocakları sattıklarını belirten Potis firmasının Satış Müdürü Ramazan Demirbaş “Yüzde 70-80 lokantalarda (imbiss) bizim ürünümüz var. Büyük fuarların hepsine katılıyoruz” dedi. Son yıllarda Almanların da döner sektörüne ilgi duyduklarını belirten Demirbaş “Özellikle robotların çııkmasıyla Almanlar, personel sorunundan yararlanarak bu işe el atmaya başladılar. Robotlu ürünleri çok soruyorlar” dedi. Robotlu makinayla diğer makinalar arasında fiyat farkı olduğunu belirten Demirbaş “İşyerine yatırım yapmak isteyenler için robot çok avantajlı. 6 ayda personel farkından dolayı makinanın parasını çıkarıyorlar. Servis ağımız Avrupa’nın her noktasında vardır” dedi. 2003’de kurulan ve 2014’den beri Potis ile çalıştıklarını belirten döner makinalarının robot bölümünü üreten İzmirli firma Korkmaz’ın sahibi Korkmaz Altun, “Bizim tek işimiz robot. Potis ile firmalarımızı değil, ürünlerimizi birleştirdik. Aylık 150-200 robot üretme kapasitesine sahibiz. Avrupa’da sadece Potis’e ürün verioruz” dedi.

120 ülkeye ürün satıyor
Öztiryakiler firmasının sahibi Tahsin Öztiryaki, yurtdışı fuarlarına “Özti” ismiyle katıldıklarını belirterek “Bu işe 1958’de bakır tencerelerle başladık. Şu anda dünyanın kullandığı mutfak cihazlarının tamamını üreten bir firmayız. Aynı çatı altında 4500 değişik ürünü üreten dünyada tek firmayız. Yaklaşık 1250 çalışanımızla dünyanın 120 ülkesine ürün satıyoruz. 200 bin metrekareye yakın kapalı alanda imalatımızı yapıyoruz. Sattığımız ülkelerin tamamının kalite belgelerine sahibiz. Ürün sattığımız tüm ülkelerde teknik servis veriyoruz. Dünyadaki tüm zincir oteller tarafından kabul görüyor ve onlarla çalışan kendini ispatlamış bir firmayız” dedi. Almanyda çok eskiden beri var olduklarını belirten deneyimli işadamı “Üretimin yarısı iç, yarısını da dış pazara satıyoruz. Almanya’ya ağırlıklı olarak tencere, bulaşık makinası ve buzdolabı satıyoruz. Bu fuardan sonra farklı bir yapılanmaya gireceğiz. Şimdiye kadar sadece Almanlarla çalışıyorduk ama bundan sonra Türk firmalarıyla da çalışmaya başlayacağız” dedi.

İlk kez katıldı
Endüstriyel Mutfak Ekipmanları satışı yapan Kalitegaz firmasının Genel Müdürü Recep Darıcı, Internorga’ya ilk kez katıldıklarını belirterek “Ama bundan sonra devamlı katılmayı istiyoruz. Fuar verimli geçti” dedi. 1977’den beri İstanbul’dan tüm dünyaya hizmet verdiklerini söyleyen Darıcı “Döner ve tost makinası, pizza fırını, hamur makinası gibi zengin ürünlerimizle 40 değişik ülkeye ürün satıyoruz. Üretimin yüde 65’ini ihraç ediyoruz. Almanya ilk sırada yer alıyor ve sadece bayilerimize ürün satıyoruz” dedi.

 

 

KAYNAK:

http://www.postaktuel.com/gastronomi-fuarina-yogun-ilgi/ 

Copyright © 2013 Korkmaz Mekatronik - Site Materyallerinin tümü Korkmaz Mekatronik’e aittir ve İzinsiz Kullanılamaz.